Genel Kültür

Yıldızları ve Gezegenleri Nasıl Ayırt Edebiliriz

Yıldız ve gezegenler birbirlerine benzer olup ayırt edilmesi haylice zor olabilir. Uzaktan gözle görülerek ayırt etmeniz zor olacağından dolayı dikkatli olup gözlem evleri sayesinde gerçek sonuca ulaşabilirsiniz. Yıldız Ve Gezegenler Nasıl Ayırt Edilir bunun için yıldızlar parlak olurken gezegenler sönük halde kalırlar. Yıldız ve Gezegenleri Birbirlerinden Nasıl Ayırt Ederiz işte burada gözlemevlerine ihtiyaç dahi duyabiliriz. Kullanılan devasal teleskoplar sayesinde yapılarına ve özellikleri incelenilebilir.

Yıldızların kütleleri sayesinde kendilerini belli edebiliyorlar. Kütleleri ve sıcaklıklarından dolayı doğrudan bir ilişki olması sonucunda çekim kuvvetleri muazzam şekilde olduklarından ışıkları dağıtmazlar. Güneşten gelecek olan ışığı eritecektir.

Gezegenler çevrelerine ışık yaymadıklarından dolayı yıldız ve güneşten gelen ışıkları yansıtırlar. Teleskoplar sayesinde tespit edilmesi haylice zordur. Önüne geçen yıldızlar olunca görülmesi daha zor olur. gezegenlerin kütleleri ve yörüngeleri doğrultusunda hesaplanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu