Genel Kültür

Yoğun Kar Yağışının Ulaşıma Etkisi Nelerdir

Kış ayında soğuğun gelmesiyle beraber kar yağışı kaçınılmaz oluyor. Ülkemizin iç ve doğu bölgelerinde yoğun kar yağışı görülür. Soğuğun en fazla hissedilen yerlerde don olayları daha sık yaşanmaktadır. Yaşanan don beraberinde ulaşımın olumsuz şekilde etkilenmesine sebep olmaktadır. Ulaşımın etkilenmesi ekonominin etkilenerek göç vermesine sebep olur.

Karlı havalar yolları kapanmasına neden olur. Köy gibi uzak yerleşim yerlerinin şehirle aralarındaki bağlantı kesilir. Bazen aylar boyunca merkezle iletişime geçemeyerek yaşam mücadelesi verirler. Yolların metrelerce karla kaplı olması, açılmasına rağmen gün içinde tipinin ve yağışın etkisiyle kapanmaya neden olmaktadır. Yoğun kar yağışından dolayı iller arası yollarında kapanmasıyla insanların mahsur kalması kaçınılmaz olmaktadır. Gerek yolcular gerekte insanlar dışarıda mahsur kalıyorlar. Ürünlerin nakliyesinin zamanında yapılmaması kayıplara sebep olmaktadır. İnsanların bütçeleri ciddi anlamda zarar görerek il ve ilçelerin gelirlerinde kayıp yaşanmaktadır.

Kara yolu olduğu kadar deniz ve hava yolununda olumsuz etkilendiği durumlardandır. Havalanında pistin buzlanmasından dolayı uçuşlar ertelenerek bir sonraki tarihe kalıyor. Denizlerin dalgalı olması deniz seferlerinin yapılmasını imkansız kılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu