Genel Kültür

Yunan Mitolojisi Tanrılarının Hikayesi

Yunan mitolojisi tanrıları ile ünlü olup tarih boyunca kendisinden söz ettirilmiştir. Mitolojiye aynı zamanda tarihi bir gelişme olarak günümüze kadar taşınması sağlanmıştır. Efsaneler ve mitolojik kahramanlarla kendisini göstermiştir. Yunan mitolojisi oldukça gelişmiştir.

Apollo
Zeuz ve Leto’nun oğludur. Altından bir liri olup müziğin tanrıçası olmaktadır. Güneşten bir yayı olup en uzağa ok atabilir. Okların tanrısı olarakta bilinir. Asla yalan söylemediği gibi ışığın ve gerçeğin tanrısı da olmaktadır.

Ares
Zeus ve Hera’nın oğludur. Savaş tanrısı olup savaş neredeyse o orada olur. Savaşı sevdiğinden dolayı kana susamış tanrı olmaktadır.

Athena
Zeus’un kızıdır. Yetişkin ve zırhlı şekilde kuşanmayı seven tanrıdır. Savaşta acımasız ve cesurdur. Strateji ile savaşları kazanmaktadır. İnsanların atlarını evcilleştirmesin sağlamıştır.

Hera
Zeus’un kız kardeşidir. Sonrada kardeşi olmuştur. Evliliğin koruyucu ve evli olanlara karşı yardım eder. Zeus’un kıskançlığından dolayı insanlardan öç alır.

Poseidon
Üç büyük tanrıdan birisidir. Posedion denizlere hükmeden denizler tanrısıdır. Deniz yaratıkları arasında sevilen ve denizi kontrol edebilen tanrıdır. Silahı üç dişli çatala benzemektedir. Zeus’tan sonra en güçlü tanrı olmaktadır.

Hades
Tanrılar arasında kötü olanlarındandır Üç büyük tanrıdan birisi olmaktadır. Yer altı tanrısı olup ölümler ondan sorulur.

Zeus
Tanrıların babası olarak bilinip göklerin tanrısıdır. Şimşek ve yıldırımları kontrol eder. Kutsal silahı şimşektir. Tanrıları dahi yok edebilecek kadar güçlü şimşeklerin sahibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu