Genel Kültür

Yunus Emre ve İnsan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon

İnsan yüce varlıktır, şefkate ve sevgiye ihtiyaç duyar. Yaşamak için çevresinin değerlerini anlamaya çalışır. Birbirleri ile bağlı kalarak sevgisini paylaşırlar. İlişkiler toplumun beraber yaşamasını sağlar. Karşılıklı olarak birbirlerine sevgi ve saygılarını gösterirler. Yunus Emre soyut anlamda sevgiyi görüp öne çıkartan olmuştur. İnsanlığı bilen yol gösteren olarak tanınmıştır.

Hayatımızda her şeyin geçici olduğunu bilen, insanın boşlukta olup kendisinin bir şeyleri şekillendirdiğini görendir. Bazen insanın yüce başka bir varlığa sığınmak istediği bilinir. Boşluk duygusu insanların kendi değerlerini unutmalarına sebep olur. Elindeki sevgiyi kaybederek yalnızlığa itende sevgi olduğunu bilir. İnsan sevgiyi bir denli yaklaşarak ihtiyaç olma gücünü gösterir. Bazen insan sığınacak bir yer arar, orada bulmak istediği sevgidir. Kainattaki bütün oluşumların dışında birde sevgi vardır. İnsanların oluşturduğu birbirlerine karşı duyduğu değerlerdir.

Sevginin karşıtı kötülük, kavga, hor görmektir. İnsanlar boşlukta olmadığı sürece sevgiyi sahiplenir ve kendisin ondan ayırmaz. Ne zaman kendisini bırakırsa sevgisini de o zaman bırakmaktadır. Yaşamın içinde paylaştığı sevgi bağlılık duygusunu yaratarak kuvvetlendirir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu