Genel Kültür

Yüreği Cız Etmek Deyiminin Anlamı

Atalarımız tarih boyunca zorluklar çekmiştir. Vatan toprakları işgal altında olduğunda zorluklardan kurtulmak için göğüs germişlerdir. Türkler atalarının hayatı boyunca yaşadıklarından ders çıkarmaları gerekir. Bu nedenle atalarımızın yaşamları boyunca yaşadıklarını gelecek nesillere anlatmışlardır. Hiç yaşamadığımız zorlukları atalarımız yaşamıştır.

Onların yaşadıklarına şahit olduğumuzda yüreğimiz cız eder. Zorluklarla karşı karşıya kalırız. Düştükleri zorluklar, durumları yüreğimize en büyük acıyı vermektedir. Atalarımızdan kalan miraslar olmasına rağmen onların bunları bize ulaştırmaları için canlarını feda ettikleri dahi bilinmektedir. Duygu ve düşünce olarak aynı şeyleri hissettiğimizde “yüreğimiz cız eder” anlamış oluruz.

Merhametli ve duygusal insanlar atalarımızın yaşadıklarına şahit olunca çok daha sıkıntılı olurlar. Çevresinde her olanlara yanıtsız kalmazlar. Acınası ve darda olanların hali ister istemez üzüntü yaratır. Her sıkıntı insanın hüzünlenerek yaşanmışlıklara takılırlar.

Örnek cümle: Çocuğu sokak kenarında görünce yüreğim cız etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu