Genel Kültür

Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir ve Zararları Nelerdir

Kötü alışkanlıklara bağımlılık kendimize ve çevremize zarar verir. Kendimizi uzak maddi, manevi olarak kendimizi toparlamamızı sağlayabiliriz. Ciddi bağımlılıklardan dolayı insanlar hayatlarını kaybettikleri gibi sosyal hayatlarında sevilmeyen kişiler olacaklardır.

Sigara: Kullanımı ilkokula kadar düşmesi sonucunda ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Nikotin içerdiğinden dolayı bağımlılık ve keyif verici hal alıyor. Bir kere kullanan kişiler tekrar tekrar elleri sigara giderek devamlı bir bağımlılık haline geliyorlar. Zararlı alışkanlıklara dikkat ederek uzak durulması gerekmektedir. İlk zaman kendisini göstermese dahi 5-10 yıl sonra kanser yapıcı etkileri kendisini gösterir.

Uyuşturucu Maddeler: Keyif verici ve bilincini kaybetmesine sebep olduğundan dolayı kişiler kullanıyor. Küçük dozlar dahi büyük keyifler vermesinden dolayı tercih ediliyor. Uzun süreli kullanım bağımlılık derecesini arttırdığı gibi kişilerin hareket kabiliyetlerinin azalmasına sebep oluyor. Beyni zamanla zarar görerek vücut fonksiyonlarını yerine getirmekte zorlanmaktadır.

Alkol: Sıvı madde olup uzun süreli kullanımlarda bağımlılık yapmaktadır. Beyni uyuşturarak kişilerin kontrol kabiliyetlerini kaybetmelerine sebep olmaktadır. Kişilerin böbreklerine zarar vererek zamanla hastalık yaşamalarına sebep oluyor.

Küfür/Hakaret: İnsanların toplum içinde birbirlerine karşı kullandıkları kötü sözlerdir. Kalp kırıcı olduğu gibi sosyal ilişkilerimize zarar vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu