Genel Kültür

Zararlı Alışkanlıkların Gençler Üzerindeki Etkileri

Zararlı alışkanlıkların başında gelen uyuşturucu, sigara, alkol gibi maddelerdir. Yetişkinler için zarar olduğu gibi gençler üzerinde etkisi çok daha fazla olmaktadır. Zararlı alışkanlıkların her türlüsü zarardır. Genelde insanlar sahip oldukları alışkanlıkların her ne kadar düzgün olduklarını düşünse dahi zararlı oldukları kaçınılmaz olmaktadır.

Okul çağında olan gençler için tehlike saçıyor. Okulların çevresini saran satıcılardan dolayı zararlı madde alışkanlıklarına başlamaları an meselesidir. Sigara içme yaşı düşmesi ile okul arkadaşları tarafından zararlı alışkanlıklarından birisine sahip olabilir. Uzun süre kullanımı sonucunda agresif tavırlar ve davranış bozuklukları gözlemlenebilir. Kişilere maddi anlamda da zarar vererek aldıkları paraları doğrudan zararlı alışkanlıklara harcarlar. Gençlerin mutlaka zararlı alışkanlıklardan uzak durarak geleceklerini karartmamaları gerekmektedir. Kendilerini ispat etme çabalarına girerek kendilerine zarar vermekten kaçınmaları gerekiyor. Yakın gördükleri kişiler ile ilgilenerek oluşabilecek sorunlara karşı önlem alabilirler.

Ebeveynlerin çocukların hal ve hareketlerini takip etmeleri, değişiklikler üzerinde durarak sebebini araştırmaları gerekmektedir. Sorunların önlenmesinde ilgi, sevgi ve saygı gösterilerek doğru yol anlatılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu