Genel Kültür

Doğal Kaynaklarımızı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Doğal kaynaklar yaşamımız için gereklidir. Hava, su, toprak, bitki örtüsü gibi hayvanlar ve madenlerden meydana gelmiştir. İnsanların bilinçsiz şekilde kullanmasından dolayı gün geçtikçe azalmaktadır. İnsanlar çevrelerine karşı daima duyarsız davranarak karşılaşacakları tehlikenin hiç farkında değiller. Kendileri hayatı yaşamakla meşgul olurken çevreciler ve duyarlı kişiler bu tehlikenin en büyük şahitleri oluyor. Hiçbir şey sınırsız olmadığından dolayı elbette sonları vardır.

Havanın kirlenmesi sonucunda asit yağmurları, çamurlu yağmurlar yağarak kirlik oluşumu artar. Toprağa gelen kirlilik toprağın verimsizleşmesine sebep olur. Temiz su kaynakları ile karışımı sonucunda insanların içme suları tükeniyor.

Canlıların nesillerini tehdit eden unsur olarak görülüyor. Tasarruflu şekilde kullanılmaması bitmesine ve azalmasına sebeptir. İnsanlar bilinçlendirilerek doğal kaynakların tasarruflu şekilde kullanılması gerektiği öğretilmelidir.

Muslukta dişimizi fırçalarken, elimizi yıkarken veya tıraş olurken mutlaka suyu ihtiyacımız olduğu zaman açarak kullanmamız gerekmektedir.

Tuvalet su deposunun içine bir pet şişe içinde su koymamız her seferinde bir o kadar tasarruf etmemizi sağlar.

İhtiyacımız olmadığı zaman lambaları kapatmalı, kullanmadığımız elektrikli malzemelerin fişlerini prizden çıkartmalıyız.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru yönelenerek tasarruf yapmalıyız. İhtiyacımız olan doğal kaynakların kullanım oranlarını azaltmamız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu