Genel Kültür

Dominik Cumhuriyeti Hakkında Herşey

Dominik Cumhuriyetini, Kuzey ve Güney Amerika kıtasının arasında yer alır. Hispanyola, Porto Riko’nun batısı, Küba ve Jamaika’nın doğusunda bulunur. Venezuela ile deniz sınırı vardır. Adanın batı kısmında Haiti bulunur. Dominik Cumhuriyeti okyanusun ortasında yarım adadır.

Yıl boyunca tropikal iklim hakim olur. Mevsim sıcaklıklarının yıl boyunca değişimi çok düşüktür. Ağustos ayında bunaltıcı olur. Ekim ayından Mayıs ayına kadar kuzey kıyılarında, Mayıs’tan Ekim ayına kadarda güney kıyılarında yağmur görülür. Yağmur serinletici etkisi ile gün boyunca sürebilir. Mevsimsel yağmurların yanı sıra kasırgalarda görülebilir.

Amerika kıtasının keşfini yapan Kristof Kolomb ilk olarak Dominik Cumhuriyetine gelerek ayak basmıştır. Son yıllarda Karayipler’in dünya çağında ün kazanması ile turizm bakımından gelişmesini sağlamıştır. Ülkemizde yayınlanan Survivor All Star yarışması da Dominik adalarında yapılmaktadır.

Doğasında yoğun ormanlık alanlar bulunur. 1500 türden fazla bitki türü olduğu tespit edilmiştir. Ülke genelinde yoksulluk ve aşırı nüfus gibi sorunlar kendisini göstermektedir.

Dili: İspanyolca
Yönetimi: Cumhuriyet
Başkanı Danilo Medina
2009 Nüfusu: 10.090.000
Saati Atlantik UTC -4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu