Genel Kültür

Emeviler ve Abbasilerin Halka Karşı Yaklaşımı Türkleri Nasıl Etkilemiştir

Emeviler Ve Abbasilerin Türklere Karşı Davranışları, Emeviler Ve Abbasilerin Türklerin İslamiyeti Kabul Etmelerine Etkisi

Emeviler Arap olup kendini başka halklardan üstün görüp görgüsüz kavimdi. Halkına karşı devamlı zulüm edip onların haklarını alırdı. Gerektiğinde topraklarındaki mahsulleri toplayarak herhangi bir dönüş yapmazlardı. Kendi tarihlerinde en kötü yönetim şekline sahipti. Halk ve diğer milletler isyan etme durumuna kadar gelmiştir. Kendilerini devamlı üstün gördüklerinden dolayı başkalarına karşı olumsuz davranışlardır. Arpa olmayan diğer milletlere karşı devamlı savaş içersinde oldular. Bunlar İranlılar ve Türkler olmuştur. İslam dinine girişler yavaşlamış olup Emevilerin bu davranışları Türkleri uzaklaştırmıştır.

Abbasilerin hoşgörü ve ılımlı bir politika içersinde olduğunu gören Türkler islamiyeti sevmeye başladı. Abbasiler döneminde Türklerle arasında önemli ticaretler yapılmış dostluklar imzalanmıştır. Abbasilerin gösterdiği tavırlar Türkleri etkileyip onların gelişmesine ve İslam dinini kabul etmelerini sağlamıştır. Türkler için güzel bir din olduğu gibi bölge halkı tarafından da kabul gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu