Genel Kültür

Haber Yazılarının Kaynakları Nelerdir

Resmi kaynaklar: Gazetecilerin haber kaynaklarına en güvenilir şekilde ulaşmalarının bir yolu resmi makamlardan alacakları haberlerdir. Ülkemizde bulunan çeşitli kurumların yaptığı açıklamalar, bildiriler ve basın bildirileri ile anlaşılır.

Özel kaynaklar: Halkın içinde yaşamış olan kişilerden alınan haber niteliği taşıyan bilgilerden oluşur. Gazetecilere durumla ilgili bilgi verilerek yapılan haberler olmaktadır.

Ajanslar: Çeşitli haber ajansları tarafından bölgesel olarak haber toplayan, ülkedeki olayları takip ederek bunları haber haline getirerek sunulan hizmetlerdir. Çeşitli iletişim araçlarından yararlanarak haberleşme alanında servis ederler.

Haber kaynakları doğruluk payı taşımaları gerekir. Kaynaklar insanlara ulaştırılarak bilgi ve açıklama getirebilecek türde oluşmalıdır. Haber değeri taşıyan olaylar çarpıtılmadan en sade şekilde insanlara sunulması gerektiği bilinmesi gerekir. Bilginin gazeteciler ve araştırmacılar tarafından doğru şekilde analiz ederek yorumlanarak halka sunulması gerekir. Haberde gerekli alanlarda sansürlenmesi gerekebildiği gibi yorumlar eklenerek haber daha geniş anlamlarda okuyucularına aktarılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu