Genel Kültür

Yürümemizi Koşmamızı Oynamamızı Sağlayan Sistem Nedir

İnsan vücudu mucizelerle doludur. Bilimin halen çözemediği bir çok karmaşık yapıya sahiptir. İnsanların yürümesini, koşmasını sağlayan yapı bulunmaktadır. Dokular bir araya gelerek organları oluşturur. Organlar bir araya gelerek sistemleri oluşturmaktadır. Bunlardan biride hareket etmemizi sağlayan sistemdir. Yürüyüp hareket etmemizdeki en temel yapı iskeletimizdir, etrafı kas yapıları ile çevrili olarak hareket etmemizde kaslarımızı kullanırız.

İnsan vücudu sistemler doğrultusunda çalışır. Bir sistem çalışması bir çok organdan etkilenerek çalışmasını sağlar. Solunum, boşaltım, dolaşım, deste ve hareket, sinir, hormon gibi bir çok sistem insan vücudunda görev alır. İnsanların yürümesini, hareket etmesini sağlayan hareket ve destek sitemimizdir. Diğer adı iskelet sistemimiz olmaktadır.

İskelet sistemimizi oluşturan kemik ve kaslardır. Kemiklerimiz ve çeşitli kaslardan oluşmaktadır. Vücudumuz iskelet sistemimiz sayesinde hareket eder yaşamsal faaliyetlerini sağlıklı şekilde yürütür. Hareket ve destek sistemimiz iskelet sistemimizden oluşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu