Genel Kültür

Armut Dibine Düşer Ne Demek

Toplumumuzda çok sayıda atasözü ve deyim bulunmakla beraber bunların birçoğu farklılaşarak günümüzdeki kullanımı ile ilgisiz hale gelmiştir. Dildeki değişmeler sonucunda değişen atasözleri ve deyimler olduğu gibi eski kullanımını koruyanları da vardır. Bunlardan bir tanesi de armut dibine düşer özlü sözüdür.

Armut Dibine Düşer Anlamı
Atasözünün anlamına bakıldığında örnek alınan bir kişi olması esastır. Kişiler örnek aldıkları kişilere benzemek için çaba sarf ederken; örnek kişinin özelliklerini kendine almaya çalışırlar. Bir bakıma rol-model ilişkisi olduğu söylenebilir. Kız çocuklarının annelerine, erkek çocukların babalarına, çırakların ustalarına benzemeleri gibi örnekler atasözünü en iyi niteleyecek durumlardır. Bunun dışında öğrenciler öğretmenlerini örnek alırken; memurlar amirlerinin etkisinde kalabilmektedir.

Armut Dibine Düşer Atasözüne Benzer Sözler
Armut dibine düşer atasözüne benzeyen birkaç özlü söz daha bulunmaktadır. Kır atın yanında duranın ya huyundan ya suyundan kapması, körle yatanın şaşı kalkması gibi sözler bu atasözüyle benzer niteliktedirler. Hepsinin ortak noktası kişinin yakınındaki diğer kişiden bir şekilde etkilenmesi üzerine kurulu olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu