Teknoloji

Bilgisayar’ı Otomatik Kapatma Nasıl Yapılır

Bilgisayarınızı kendi kontrolünüz almak ister misiniz? Zamanlama ayarı ile istediğiniz zaman bilgisayarınızı kapatmanız mümkündür. Örneğin dosya indirme başlattınız ama bir müddet sonra kapanmasını istiyorsunuz. Uygulama olmadığından dolayı kendinizin yapacağınız ayarla sayesine bilgisayar zamanlama sayesinde kapatabilir.

Sağ tıklayın seçenekler arasından Yeni > Kısayol tıklayın. Oraya yazacağınıza örnek bir komut aşağıda verdim. Burada 3600 yer zaman yeridir. Saniye cinsinden hesap ettiğinden dolayı 3600 değilde 7200 yaparsanız 2 saat olur.

1 saat sonra kapansın: C:\Windows\System32\shutdown.exe -S -F -T 3600 -C “Bilgisayar 1 saat sonra kapatilacak gokbilgi.com”

2 saat sonra kapansın: C:\Windows\System32\shutdown.exe -S -F -T 7200 -C “Bilgisayar 2 saat sonra kapatilacak gokbilgi.com”

3 saat sonra kapansın: C:\Windows\System32\shutdown.exe -S -F -T 10800 -C “Bilgisayar 3 saat sonra kapatilacak gokbilgi.com”

İleri dedikten sonra sağ altta bildirim göreceksiniz. Süre dolduktan sonra bilgisayarınız kendi kendine otomatik olarak kapanacaktır.

Kapatmayı iptal etmek isterseniz tekrardan shutdown -a yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu