Genel Kültür

Bir Ses Kaynağından Çıkan Sesin Yayılabilmesi İçin Ne Gereklidir

Sesin yayılması için maddesel ortamın olması gerekir. Ses boşlukta yayılmadığı için bir ses kaynağından çıkan sesin yayılarak bize ulaşması için maddesel ortama ihtiyaç duyar. Ses maddesel molekülleri hareket ettirerek yayılmasın da etki yaratır. Örneğin ses uzayda yayılmaz çünkü maddesel olarak boşluk vardır.

Ses dalgalar halinde yayılır ve taneciklere etki eder. Sesin yayılması için belli bir ortam gereklidir. Ses titreşimler halinde ilerlediğinden dolayı katı, sıvı ve gaz halinde maddelerin olması gerekir. Her maddenin bulunduğu ortama göre sesin yayılma hızı da değişiklik gözükür.

Katı halde bulunan maddeler arasında boşluk en az olduğundan, ses en hızlı katılarda yayılır. Sıvı maddelerin arasında bulunan boşluk az olmasından dolayı daha yavaş yayılır. En fazla boşluk gaz tanecikleri arasında olmasından dolayı en yavaş yayılır.

Sesin titreşim yaratabileceği bir ortam gereklidir. Boşlukta maddesel tanecikler olmadığından dolayı ses boşlukta yayılmaz. Uzayda büyük patlamalar dahi olmasına rağmen boşluktan dolayı hiçbir şekilde patlamaların sesini duyamayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu