Genel Kültür

Işık ve Ses Nasıl Yayılır

Konuşmalarımız, dinlediğimiz müzikler ve doğadaki sesler yayılarak bize ulaşılırlar. Bunun nasıl olduğu seslerin nasıl duyulduğu herkesin merak ettiği konulardandır. Aynı şekilde ışığında nasıl yayıldığı da insanlar tarafından çok merak edilmektedir.

Işık Nasıl Yayılır?
Işığın hızı bulunduğu ortama göre değişmektedir ve yayılması için bir ortama ihtiyacı yoktur. Işık homojen ortamda doğru boyunca ilerler. Işığın bir ortamdaki yayılma hızı ortalama olarak saniyede üç yüz bin kilometredir. Bu sayılar c = 3.108 mis olarak ifade edilmektedir.

Ses Nasıl Yayılır?
Sesin yayılması için bir ortama ihtiyaç vardır bu sebeple ses katı, sıvı ve gaz maddelerinde yayılabilmektedir. Ses boşlukta yayılmaz. Dalgalar halinde yayılan sesin bu dalgaları su dalgalarına benzemektedir. Ses kaynağından uzaklaşıldığı zaman sesin şiddeti azalmaktadır.

Ses dalgaları görülemez ve bir enerji taşırlar. Ses yayılırken ortamdaki hareket enerjisinden yararlanılır. Ses kaynağından çıktıktan sonra bulunduğu ortamdaki maddelerin taneciklerini titreştirir. Sesin yayılması için taneciklere ihtiyacı vardır. Senin hızını belirleyen faktörde bu taneciklerin arasında bulunan mesafedir. Kaynaktan çıkan sesin kulağımıza kadar gelebilmesi için ortamda katı sıvı ve gaz maddeleri bulunması gerektiğidir. Aksi takdirde ses yayılmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu