Genel Kültür

Deprem Nasıl Oluşur Kısaca

Deprem haritasına baktığımız zaman ülkemiz fay hatlarının üstünde yer almaktadır. Doğudan batıya, kuzeyden güneye doğru uzanan derin fay hatları görenleri korutuyor. Sıklıkla ufak artçı depremler meydana geliyor bugünlerde büyük depremlerin harbisi olduğu da düşündürmüştür. Deprem nedir ve nasıl oluştuğu konusunda insanların aklında soru işaretleri bırakmıştır. İlk defa depremle tanıştığım zaman 17 Ağustos 1999 depremi olmuştu kelimeyi o zaman duyduğumdan dolayı hüzünle hatırlamaktayım.

Deprem Nasıl Oluşur?
Oluşumu yer kabuğunun hareket etmesi sonucunda meydana gelir. Yer kabuğunda kırılmalar olmasından dolayı yerin altından çıkan basınç yeryüzünü hareket ettirerek sarsıntılara sebep olmaktadır. Dünyamızın altın erimiş demir ve nikellerle dolu olduğundan dolayı zaman içersinde inanılmaz yükseklikte basınç uygular buda milyonlarca ton ağırlığında yer kabuğunu çatlatır ve hareket ettirir.

Basınç bulduğu en zayıf noktadan çıkmaktadır buda yer kabuğunun zayıf olan yerleri olarak gösteriliyor. Yavaş bir şekilde hareketlilik sağlayıp fay hattına doğru ilerleyerek kuvvet mekanik enerji oluşturması sonucunda çıkar.

Deprem sırasında ortaya çıkan enerji magnitüd ile ölçülmektedir. Ölçülen değerler bunun üzerinden belirtilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu