Genel Kültür

Deprem Sırasında Ortaya Çıkan Enerjiye Ne Denir

Türkiye konum olarak deprem kuşağında olmaktadır. Fay hattı ülkemizin dört bir yanını sarmış olmaktadır. Sıklıkla ülkemizin belirli bölgelerinde depremler küçük artçılarda olsa dahi büyük depremler yıllarla bir olarak gelmektedir. Depremlerin oluşumu yer altındaki kabuğun hareketlenmesi ile olmaktadır. Yer altında biriken basınç bulduğu çatlaklardan yukarıya doğru çıkmak ister en zayıf bulduğu noktayı seçer sonuçta hareketlenme meydana gelir.

Deprem kısaca yer kabuğunun hareket etmesi olarak adlandırılır bu sırada ortaya çıkan enerji magnitüdü olmaktadır. Oluşacak sarsıntı sırasında ortaya çıkan enerji magnitüdü ile ölçülmektedir.

Enerjinin dışarıya çıkması sonucunda fay hatları hareketlenerek bölgesel olarak sarsıntılar görülür. Büyük miktarda olursa eğer depremin çevresine verdiği zarar daha büyük olmaktadır.

Magnitüd Nedir
Deprem esnasında ortaya çıkan enerjinin ölçüsüne denir. Deprem sırasında ortaya çıkan enerjinin doğrudan doğruya ölçüsünün mümkün olmamasından Prof. C. Richter tarafından 1930 yılında bulunan deprem ölçü aletidir. Böylelikle depremlerin ölçüsü magnitüd ile belirlenir olmuştur.

deprem haritası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu