Genel Kültür

Doğal Afetler İnsanların Yaşamını Nasıl Etkiler

Afet kelimesinden de anlaşılacağı gibi doğal afetler tatsız sonuçlar doğurabilirler. Doğal afetler aniden meydana gelen kalıcı ya da geçici can ve mal kaybına sebep olabilirler.

Doğal afetlerin önüne geçmek çoğu zaman mümkün değildir. Yapılması gereken bu afetlerle karşılaşıldığında hayatı en az etkileyecek ve zarar verecek şekilde geçmesini sağlayacak önlemler alınmalıdır.

Mal Kaybı
Doğal afetlerden sonra çoğunlukla mal kaybı meydana gelir. İnsanın yaşamına olan etkisi de mal kaybının boyutuyla doğru orantılıdır. Bazı kayıplarda kişiler tüm mal varlıklarını kaybedebilirler. Bu da her şeye sıfırdan başlamak demektir. Ancak sadece mal kaybını yaşandığı durumlar insanlar için teselli vesilesidir.

Can Kaybı
Doğal afetlerin en acı etkisi can kayıplarıdır. Her yıl birçok insan doğal afetlerde yaşamını yitirmektedir. Yakınlarını kaybeden insanlar hayatları boyunca bu üzücü kaybın etkisini yaşarlar. Bu insanları teselli etmek çok da kolay değildir.

Sakatlık
Doğal afetler bazen de sakatlıklara sebebiyet verebilir. Her insan bir engelli adayıdır. Her yıl birçok sağlıklı insan bir günde hayatlarının geri kalanını engelli bir birey olarak sürdürmek zorunda kalıyorlar. Yeni hayatlarına alışmak hem ruhsal hem de bedensel açıdan oldukça zor olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu