Genel Kültür

Melekler Neyden Yaratılmıştır

İnsanlar kendileri ve kendi dışındakileri varlıkların neyden yaratıldıklarını hep merak etmiştir. İnsanların etten yaratıldıklarını bilirler ama kendileri dışında olan varlıkları öğrenmek istemişlerdir. Türkler, tarihlerinde en son İslam dinini benimseyerek kabul etmişlerdir. Hz. Muhammed peygamber olarak gönderilerek doğru yol gösterilmiştir. İslam dininin inancına göre evrende var olan diğer varlıkların neyden yaratıldıklarını göstermektedir. Gözümüzün görebildiği mükemmel varlıklar olurken göremediği varlıklarda olmaktadır. Bizlere bildirilenlerden biri meleklerdir. Meleklerden bahsederek onların neyden yaratıldıkları konusunda sizlere detaylı bilgi sunacağız.

Melekler, yaratılan kusursuz varlıklardandır. Bu varlıklar gözle görülmez, hissedilmez sadece Allah’ın emri ile hareket eden varlıklardır. Meleklerin yaratılışları nurdan olmaktadır. Nur ruhani olarak ateşin zıttı olan ışığın adıdır. Melekler, evrende var olup Allah’a iman eden varlıklardan sayılmaktadır. Uyku ihtiyacı duymadıkları gibi yaşamlarını sürdürmektedirler.

Yaratılışları ışık’dan (nur) olmasından dolayı onların varlığı parlaklıktandır. İnsanlara görünmemeleri gözlerimizin algılayamamış olmalarıdır. Peygamberlerin melekleri farklı suretlerde gördükleri bilinir. Cenab-ı Hak Peygamberlere verdiği görme yeteneği sayesinde görmüş olmalarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu