Genel Kültür

Dünyanın Yörüngesinin Şekli Nasıldır

Dünyanın, güneşin çevresinde dönerken izlediği yola yörünge denmektedir. Dünya, bu yörünge etrafındaki dönüşünü bir yılda tamamlar. Bir yıl, 365 gün 6 saat etmektedir. Bu yörüngenin şekli elipstir. Şeklin elips olmasından dolayı, dünya kimi zaman güneşe yaklaşırken, kimi zamanda uzaklaşır. Dünya, Güneş’e yakın olduğu zaman buna Günberi ismini veririz. Uzaklaştığı dönemleri ise Günöte diye adlandırırız.

Dünya’nın, Güneş’e yakınlaşıp uzaklaşması ısıyı etkilemez. Zaten Dünya’nın Güneş’e en yakın olduğu tarih olan 3 Ocak’ta, Kuzey Yarım Küre’deki ülkeler kış mevsimini yaşar. Güney Yarım Küre’dekiler ise yaz mevsimini yaşamaktadır. Dünya’nın, Güneş’e yakın olduğu tarihlerde, dünyanın dönüş hızı yavaşlar. Uzak olduğu tarihlerde ise, dönüş hızı artacaktır.

Dünyanın yörüngesinin şeklinin elips olması nedeniyle, iki ayrı yarım kürede, farklı mevsimler yaşanır. Kuzey Yarım Küre’de yaz mevsimi, Güney Yarım Küre’dekinden iki gün fazladır. Dünyanın dönme hızı da, ayların oluşmasında etkilidir. Bu dönüş hızı sebebiyle, artık yıl oluşmaktadır. Artık yıl, dört senede bir oluşmaktadır. Ve artık yıl yaşandığı zaman, Şubat ayı 29 gün çekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu