Genel Kültür

Eğitim Kurumlarının Amaçları Nelerdir

Eğitim veren kurumların belli başlı amaçları bulunup bunları yerine getirmek için çalışmalarını yaparlar. Türk mili eğitiminin genel amaçlarını incelediğimiz zaman Türk milletinin bütün fertlerini kapsadığını görmekteyiz.

Atatürk’ün inkılap ve ilkelerini Anayasa’da bulunduğu şekilde tanıtmak. Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini aktarmak. Milletini ve vatanını seven insanlar yetiştirmek temel ilkelerinde yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyetine karşı sorumluluklarını bilen yurttaşların yetiştirilmesinde çalışmak.

İlgi, istidat, kabiliyetlerin geliştirerek kişilerin bilgi haznesini, davranışlarını ve iş görme alışkanlığı kazandırarak hayat hazırlamak, toplumda refah bir hayat sürmelerini sağlamak için gerekli olan eğitimin sağlanması.

Beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımından kişilerin gelişmesin sağlamaktadır.

Eğitim ve öğretim sistemi çeşitli alanlarda geliştirilerek düzenlenmektedir. Eğitimlerin özel amaç ve hedefler doğrultusunda farklı bir eğitim yönünde geliştirilmesi sağlanabilir. Her eğitim etkinliğinde uyulması gereken temel amaçları kapsamaktadır. Genel ve özel amaçlı olarak eğitim çerçevesinde verilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu