Genel Kültür

Emniyet Kemeri İle İlgili Yazı

Emniyet kemerinin kullanımı hayati önem taşımaktadır. Sürücüler ve yolcuların sefer boyunca mutlaka kemelerini takarak emniyetlerini sağlamaları gerekmektedir. Araçlar üretilirken mümkün mertebe kazalara yönelik denemeliklerle önlemler alınmaktadır. Ön koltukta oturan kişilerin kazalardan en çok etkilendiği daha sonra arka koltuktakiler zarar görebilir. Dünyanın bin bir hali olduğunu düşünürsek kazalar oldukça yıkıcı olabiliyor. Emniyet kemeri günümüzde hayat kurtardığı gibi ağır yaralanmalar yerine kazalardan hafif yaralanmalarla kurtulmamızı sağlamaktadır.

Kaza istatistikleri doğrultusunda, en çok zararı gören kişiler emniyet kemeleri kullanmayan oldukları öğrenilmiştir. Aracın 30km hızla gitmesi ve çarpışması anında arkada oturan kişinin ağırlığı bir filin ağırlığına eşit olarak etki görecektir. Emniyet kemerleri böyle durumlarda koruma sağlayarak zarar görmelerini engellemektedir.

Arka koltukta olan yolcular arasında en fazla kilolu olan kişiler daha çok zarar görecektir. Kaza anında ağırlığı onlarca kat artarak tepki göstermektedir. Belden bağlanan kemerler çocukları da koruyarak yetişkinlerinde zarar görmesini önlemektedir.

Emniyet kemerleri ile ilgili dikkat edilecekler;
Gideceğiniz mesafeler kısa yada uzun olsun, mutlaka kemer kullanılmalıdır.
Ön ve arka koltukta oturan yolcular emniyet kemerlerini takmalıdır.
Kemerleri doğru şekilde bağlanması gerekmektedir.
Alt şerit göbeğin alt kısmından bağlanmalıdır, çapraz şerit omuzun üzerinden göğsün ortasından geçirilmeli.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu