Genel Kültür

Fatih Sultan Mehmet’in Mezarı Nerededir

Osmanlı Devleti’nin topraklarının genişletilmesi ve İstanbul’un fethinde komutanlık eden Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri tarafından yapılmıştır. Fatih lakabını yaptığı fetihler sonucunda almıştır. Osmanlı tarihinin önemli padişahlarından olup hayatı boyunca nice savaşlara katılarak galibiyetle geri dönmüştür.

Osmanlı tarihinde iz bırakan sultanlardandır. Mezarı günümüzde İstanbul ilçesinin Fatih’te yer alan Fatih Sultan Mehmet Camii ve Külliyesinde bulunmaktadır. Öncelikli olarak camii Fatih Sultan Mehmet’in mezarı olmaktadır. Külliyesinde Osmanlı devletinde önemli işlere imza atan kişilerin mezarları bulunmaktadır. Gazi Osman Paşa’nın ve mesnevi şarihi Abidin Paşa’nın türbeleri de külliyede bulunmaktadır. Osmanlı Devleti döneminde sadrazam, şeyhülislamın, müşirlerin ve ilim adamların mezarı bulunur. Osmanlı hanedanına bağlı kişilerinde külliyesinde mezarları oldukları bilinmektedir. Vefatından sonra bir çok Osmanlı devlet adamı vefat ettiği zaman buraya gömülmek istemiştir. Önde gelen isimlere müsade edilerek külliyesinde yer sahibi olmuşlardır.

Ziyarete gidecekler için günün her saati açık olan yer ziyarete gidilebilir. Cihan padişahı olan Fatih Sultan Mehmet’in mezarını ziyaret etmek manevi anlamda önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu