Genel Kültür

Günlük Nedir? Nasıl Tutulur?

Günlük, kişilerin gün içinde yaşadığı önemli olay ve olguları kendince yorumlayarak yazdıkları deftere denir. Her günün ayrı bir olayla ve yaşanmışlığı ile anlatılır. Sizin için önemli olan şeyler yazılır. Sıradan olan yemek yeme gibi belirtilerde bulunulmaz. O yemek diğer günlere göre farklı olup “deniz kenarında balık ziyafeti yaparken yosunların kokusu burnumun direğini sızlattı” gibi tarif edilebilir. Günlükte “kahvaltı” yaptım dendiğinde o zaman biraz tuhaf kaçar.

Günlük gün içinde sizin hangi hareketlerde bulunduğunuz değil ama duygu ve düşüncelerinizi yazmanız içindir. Yaşadıklarınızı en derin şekilde tarif edebilirsiniz. İnsanlara bilgilerinizi aktardığınız sürece sevilir ve takdir edilirsiniz. Çevrenizde şahit olduklarınızı bir şekilde fikirleriniz ile dile getirerek tarif edip aydınlatmanız gerekir. Siz bir yaşamın kesintilerine fenerle ışık tutan kişi olarak onlara günlüğünüzde yer vermeniz gerekmektedir.

Kendiniz özgür bırakacağınız anlardan birisi olup duygularınızı en yalın halinde yer vermelisiniz. Günlük sizin kendi iç sesiniz olarak anlatmak istediklerinizi anlatmanızdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu