Genel Kültür

Hikaye Türleri Nelerdir

Hikayeler yaşanmış ve yaşanması mümkün olayların hayal gücü ile birleşerek yazımlara denir. Hikayeler olayların ve olguların birleşerek yapılan yazı türleridir. Hikayeler kendi arasında üç farklı çeşide ayrılmaktadır.

Olay hikayesi: Olaylardan ilham alınarak yazılan hikayelerdir. Bunlar serim, düğüm ve çözüm bölümlerinden oluşarak yazılır. Dinleyicilere merak uyandırdığı gibi sırasıyla devamı gelen hikayelerden oluşur. Kahramanlar belli bir çerçeve içinde tasvir verilerek gösterilir. Okuyuculara fikir vererek merak uyandıran hikaye türleri olmaktadır. Olay hikayesinin önemli temsilcileri Guy de Maupassant.

Durum hikayesi: Olaylara ağırlıklı olarak yer verilen hikayelerdir. Günlük hayattan veya gerçekleşmesi mümkün olan durumlar anlatılır. Belli bir sonucu olmadan çeşitli duygulara yer verebilir. Hayallere yer verilerek fikirlere önem verilmeden anlatımları yapılır. Temsilcileri Sait Faik Abasıyanık, Memduh Şevket Esendal ve Tarık Buğra’dır.

Modern hikaye: İnsanlığın her gün karşılaştığı olaylar doğrultusunda yazılan hikayelerdir. Her gün yaşanan farklı olaylar düşünceler doğrultusunda şekillere hayallerle birlikte olağanüstülüklerle anlatılır. Modern hikayelerin başlangıcı 1920’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Önemli temsilcilerinden olan Franz Kafka olup Türk temsilcisi Haldun Taner’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu