Genel Kültür

İletken Nedir

Elektrik enerjisini ileten maddelere iletken adı verilir. Maddelere verilen elektrik enerjisi doğrultusunda akımı iletirse eğer iletken sınıfına girer. İletken maddeleri tanımak için illa elektrik enerjisinden gelen teste ihtiyacımız yoktur. Örneğin iletken olan maddeye ısı enerjisi verildiği takdirde ısı enerjisin bir noktadan başka noktaya iletmektedir.

İletken maddeler direncine göre sınıflandırılmaktadır. Sıfır dirence sahip olan iletkenlere süper iletken denir. Elektrik akımını sorunsuz şekilde karşı tarafa iletmektedir.

İletken maddeler; bakır, tel, tuzlu su, folyo, alüminyum, gümüş, altın, krom, çinko, asitli su, limonlu su gibi maddeler iletkenler sınıfına girmektedir.

Bir maddenin iletken olduğu nasıl anlaşılır?
İletken maddeler türlerine göre kendilerini belli etmektedir. Örneğin elektrik akımını iletecek bir madde varsa iletken olduğunu söyleyebiliriz.

Günlük hayatımızın bir çok alanında iletken maddelerden yararlanırız. Bunlar önem taşıdığı gibi teknolojinin ve bilimin gelişmesinde etkilidir. Örneğin kullandığımız bilgisayar ve telefonlarda elektriğin gelerek çalışması için iletken maddelerin kullanılması gerekir. Elektrik enerjisi ekranı aydınlatıyorsa elektriği iletken maddeler bulunduğudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu