Genel Kültür

İnsanların İlk Çağlardan Beri Astronomiyle İlgilenmelerinin Nedenleri

Astronomi (gök bilimi) insanlar için ilk çağlardan beri ilgi duydukları alandır. Gökyüzüne baktıklarında parıldayan yıldız, ay ve güneşi görmeleri ne oldukları konusunda düşünmelerine sebep olmuştur. Bunların hareketliliğini kendilerince yorumlarlardı ama hiçbir zaman kesin bir sonuç vermezdi.

İnsanlar gök olaylarına ilgili olduklarından dolayı devamlı incelemişlerdir. Yıldızların sabit kalması, bulutların hareketi, güneşin bir yandan doğup batması ve etkileri devamlı gözlemlenmiştir. Yıldızların kayması ve ayın renk değiştirmesi meraklarına yenik düşerek astronomi alanında çalışmalar yapmışlardır. Takip sonucunda bir yerlere ulaşan bilgeler çeşitli açıklamaları insanları aydınlatmıştır.

İlk çağda yaşayan insanlar için tanrı olarak düşündürmüştür. Tanrının onları gözlemlediğini ve ona karşı saygı göstermişlerdir. Yıldızların hareketlerini yorumlayarak gelgit olaylarını fark etmişlerdir. Daima göz önünde olmasından dolayı insanlar en başından beri astronomiye ilgi duyduklarını göstermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu