Genel Kültür

Göçlerin Nedenleri ve Sonuçları

Göçlerin Nedenleri Kısaca, Göçlerin Sonuçları

Toplulukta insanlar belirli bölgelerden başak bir yere bir takım sebeplerden dolayı gitmesine göç denir. Kendi arasında devamlı ve geçici göç vardır. Yıllık olarak çalışmak için gidilen yerler geçici göç olurken geri dönüşü olmayan bir yolculuk devamlı göçü gösterir.

Göçler sanayileşme ile birlikte başlamıştır. İnsanlar bulundukları yerde ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmesiyle yeni bir hayat arayışı içersinde göç ederler. Köy gibi yerlerde maddi olarak kazançlar hayvancılık ve tarımcılıktan olurken bugünlerin gelirleri azalması talebin bitmesi sonucunda malını mülkünü satarak modern bir hayata geçiş için şehirlere yerleşir. Göçlerin en büyük sebebi maddi olarak kaygıların giderilmesini sağlamaktır. Güzel bir hayat umudu ile devam ederler. Köy gibi yerlere hizmet çok geç gittiğinden kış aylarında yolların kapanarak insanların hayattan bağları kesiliyor. Terör olayları ile birlikte can ve mal güvenliklerinden endişe etmeleri. Elektrik ve su gibi hizmetlerin bölgeye aktarılmaması göçlere sebep olur.

Göçlerin olması ile birlikte nüfus yoğunluğu yaşanır. Göç veren bölgelerde nüfus seyrekliği olup hizmetler artık daha az gitmesine neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu