Genel Kültür

Karınca Yuvalarına Bakarak Yön Bulma

Günümüzde çeşitli şekillerde yön bulma yöntemleri kullanılmaktadır. İnsanlar bulunduğu her durumda bu yöntemlerden yararlanarak yön tespiti yapabilir. Yönümüzü bulmak rotamızı bulmaya eşdeğer olmaktadır. Örneğin kıbleyi bulmak, güneşin doğduğu yönü, gideceğimiz yönü bu sayede tespit ederek kolayca bulabiliriz.

Günümüzde sık kullanılan yöntemlerin başında karıncalardan yararlanarak yön bulma yöntemi gelmektedir. Yaygın olarak kullanılan ve faydalanılan yöntem olmaktadır.

Karıncalardan yön bulma yöntemi: Aslında çok basit bunun için karıncaların yuvalarına bakarız. Yuvanın bir tarafının ağzı kapalı olur diğer tarafı açıktır. Toprak birikintisinin olduğu kısım bize kuzeyi gösterecektir. Yuvaların ağzının açık olduğu kısımda güneyi gösterir. Yuvalarına bakarak tespit etmemiz mümkündür. Ağzı da bize güney yönünü gösterir. Kuzey ve güneyi bularak doğu ve batıyı tespit etmemiz mümkündür.

Kaybolduğumuzda veya bilmediğimiz bir yere gittiğimizde bu sayede yönümüzü bularak kurtulmamız mümkün olur. Pratik ama yararlı bilgiler sınıfına girerek ne zaman faydası dokunacağını bilemeyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu