Genel Kültür

Kel Ölür Sırma Saçlı Olur Kör Ölür Badem Gözlü Olur

İnsanların değerini anca yitirdiğimiz zaman anlıyoruz. Kelde olsa sağırda olsa vefatından sonra değerini anladığımızdır. Hayattayken çeşitli hayatlarından dolayı insanları yargılar küçük gördüğümüz zamanlar olur. Ölümleri ile iyi yönleri gözümüzün önüne gelir, onların önemini o vakit anlamış oluruz.

Yaşarken kişinin daha çok olumsuzlukları göz önüne gelir onları vurgularız. Vefatından sonra olumsuzluklarını unutarak gözümüzün önüne iyi yönleri gelmektedir. İnsanlar yaşamında vefasızlıktan kurtularak daha anlaşılır hale gelir. Öldükten sonra herkes tarafından özlenir ve sevgiyle hatırlanır. Yaşadıklarında görmedikleri değerleri ölümlerinden sonra gördükleri gibidir. Atasözünde vefasızlığın ne tür sorunlar getirdiklerine şahit olmaktayız. Toplumuzda saygıyı görmesek dahi öldükten sonra o saygıyı değeri görmekteyiz. Ortalığın vefasız insanlarla dolu olduğuna şahit olduğumuz gibi ölümünden sonra hatırlarız.

Ölümünden önce asıl değerini bilerek insanları görmemiz gerektiğidir. Olumsuz görmek insanların kaybederek canlarının sıkılmasına neden olacağıdır. İyi yönde hatırlatarak hatırlatmamız gerektiğini bilmeliyiz. Güzel olanlar her zaman akılda kalıcı olduğudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu