Genel Kültür

Kızılay Hakkında Bilgi Kısa

Kızılay hayatımızda uzun tarihler boyunca varlığını korudu ve korumaya devam ediyor. Kuruluşu Osmanlı dönemine kadar dayanıp Hilali Ahmer adında olup zamanla isim değişikliğinden dolayı Kızılay adı 1935 yılında Atatürk tarafından verildi. Bayrak beyaz, üzerinde bulunan kırmızı ay şeklinde sembolize eden bayrağa sahiptir. Kızılay sahip olduğu renklerden dolayı muhtaç olan insanlara elini uzatıp yardımlarda bulunmuştur. Kızılay dünya genelinde hizmetlerine devam ederek din, cinsiyet, ırk, millet ayırt etmeden ihtiyaç sahibi olanların yardımına koşmuştur. Her yıl 29 Ekim 4 Kasım tarihleri arası Kızılay haftası olarak hatırlanarak kutlanmıştır. Her yıl hatırlanmak ve yapılanları bilmek için Kızılay haftasında okullarda ve çeşitli yerlerde düzenlenen konuşmalar sayesinde insanlara bilgi aktarılır. Kızılay bugüne kadar bir çok örnek olacak davranışlar göstererek başta doğal felaket olan yerlere ilk yardımı götüren olmuştur.

Deprem, sel, yangın, felaket, savaş gibi yerlerde insanların temel ihtiyaçları olan çadır, battaniye ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Yaraları ve acıları sararak insanların yaşadıkları zorlukların önüne geçer.

Yoksul ve kimsesiz olan kişiler için aşevleri açarak Kızılay gıda ihtiyaçlarını karşılar.

Bulaşıcı hastalık olduğu zaman bünyesinde barındırdığı hemşire ve doktorlar ile Kızılay yardıma koşar.

Savaşta ve barışta her zaman gezici ve geçici olarak hastaneler kurarak yaraları sarar.

Dar günde olanlara yardım için seferber olarak ihtiyaçlarını giderir.

Kızılay’a elimizden geldiğince yardımda bulunmalıyız. Bugüne kadar yaptığı hizmetlerde çeşitli yardım ve aracı kullanarak gidermiştir. Günümüzde ihtiyaç arttığından ek gelir olarak bağış yapabilir rozet ve üye olarak ödemeler yapabiliriz. Bir çok alanda yardım alarak işleyişleri devam etse de göz ardı asla edilmemesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu