Genel Kültür

Türk Bayrağının Önemi

Türk bayrağı Türk Devletleri için oldukça önemlidir. Türkiye için değil ona benzer Türkler tarafından kurulmuş Türk devletlerinde ay ve yıldız sembolleri kullanılmaktadır. Bayraklar bir ulusun sembolik olarak simgesidir. Tarih boyunca bayraklar kullanılarak devletleri ve imparatorlukları birbirlerinden ayrılmasını sağlamıştır. Bayrak bir yerde dalgalandığı sürece orada hakimiyet o bayrağın sahiplerinin olduğunu gösterir. Bağımsızlığımızın simgesi olarak gösterilen Türk bayrağı tarih boyunca değişimler sonucunda bu halini almıştır.

Bayrak uğruna nice kahraman askerlerimiz şehit olarak toprak altında yatmaktadır. Türk milleti manevi değerlerini her zaman koruyarak vatan ve bayrak uğruna çekinmeden canını verecek kadar vatanlarını çok severler. Bayrak uğruna kanlar akıttılar ağır bedeller ödediler zaferlerini simgelediler. Türk bayrağının sembolü tarih boyunca gökyüzünde dalgalanarak Türk toprakları olduğunu göstermiştir.

Bayrağın üzerinde bulunan kırmızı renk şehitlerimizin kanından gelip savaşta gökyüzünde ay ve yıldızların görülmesi ile bugünkü haline karar verilmiştir. Türk denildiği zaman ay yıldız bayrakları ile geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu