Genel Kültür

Körebe Nasıl Oynanır

Körebe, çocukların en sevdiği eğlenceli olarak gördüğü oyunlardandır. Genellikle 10-12 kişi ile oynanabilen oyundur. Birisi ebe olarak seçilir ve gözleri bir bezle bağlandıktan sonra görüp görmediği kontrol edilir. Doğru bir şekilde bez bağlandığı takdirde oyunda hile yapılmasının önüne geçilmiş olunur. Ebenin gözleri bağlanarak bırakılır. Kendi etrafında 3-5 tur döndükten sonra diğer kişiler çevresinde dolanır. Ebenin arkasına dokunur, ses çıkartır, onun dikkatini dağıtırlar. Tekme veya tokat atmazlar böyle bir şey yasak olup kural ihlali sayılır.

Ebe kollarını açarak diğer oyuncuları tutup yakalamaya çalışır. Tutuk yakaladıktan sonra hızlıca gözlerini açar ve ismini söyler. Yakalanan kişi onun yerine ebe olur ve oyun tekrarlanır.

Oyunda çok dikkatli olunması gerekmektedir. Yere düşülmemesi ve çevrede tehlike oluşturacak şeylerden uzak durulmalıdır. Zararların önüne engellenmesi gerekmektedir. Kişi ebeyi itmemeli ve yere düşürmemelidir. Alan daha önceden belirlenmeli ve dışarı çıkılmaması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu