Genel Kültür

Kültürün Özellikleri Nelerdir Kısaca

Kültür toplumun nesilden nesle aktarılan değerleri korur. Toplumların ortak mirasları kültürleri altında toplanarak devamlılığını sağlar. İnsanların nereden geldiklerini bulmalarını ve yaşamlarına sahip olmalarının en güzel yoludur. Türk kültürü tarihten günümüze kadar uzanmıştır.

Kültür kuşaktan kuşağa aktarıldığı gibi zaman içersinde çeşitli gelenek ve görenekler girerek değişebilir. Kuşaklar içersinde kültür zenginleşerek yükselebilir. Tek bir kişi değil toplumlar sayesinde oluşur. Gruplar ve yoğunluklara göre kültürler birbirlerine farklılık gösterebilir. Başka kültürlerinde bir araya girmesi sonucunda kökten değişiklik yaratmaz ama temelindeki değişikliklere sahip olur. Kendilerini toplumda var eden kültürler olmazsa eğer kişilerde olmaz.

Kültür kişiler için toplumsal değişiklikleri sağlayan ortak özelliktir.

Herhangi bir milletin varlığını tarihte var olup olmadığını kültürleri ile öğrenilebilir. Tarih kültürleri içersinde barındırarak araştırılmasında fayda sağlar.

Kültür ortak miras olarak kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlar. Gelenek görenek, din, dil, sanat, edebiyat, folklar gibi değerler kültürler ile aktarılır.

Kültür beraberinde kuralları taşır. Örf ve adetlerle birlikte toplum içersinde ve sosyal hayatta yapıp yapmayacaklarımızı en güzel şekilde gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu