Genel Kültür

Minyatür Nerelerde Kullanılmıştır

Minyatür sanatı daha çok kendisini Osmanlı döneminde göstermiştir. Resmi sanat olarak kabul edilerek önemli günlerin hatırlanması için yapılırdı. Ortaçağ dönemlerin ait olup Avrupa’dan esinlenerek Osmanlı devleti içersinde gelişim sağlanmıştır. Minyatür için kullanılan kurşun oksit maddesi ile resmin oluşumunu sağlanırdı.

Osmanlı’da savaş, düğün, resmi günler, kutlama, eğlence, doğum gibi önemli günlerde minyatür sanatı kullanılarak resmedilirdi. Belgeler günümüze kadar ulaştığını bunların halen görüldüğü biliniyor. Sanat Türk kültürünü en güzel şekilde anlatarak Osmanlı hayatını anlatmaktadır. Osmanlı döneminde eserler büyük önem taşıdığından dolayı korunaklı bir odada saklanırdı.

Minyatür sanatında kullanılan parçalar kök, topraktan elde edilen ürünler olmaktaydı. Tava tencere boyaması gibi yerlerde minyatür sanatında önem verilerek gösteriş yapılmaktaydı.

Eserlerin yapımı kolay olmayarak bir iki gün sürmektedir. Sanatçı kişi o anı kafasında ölümsüzleştirerek tekrar canlandırıp resme dökerdi. Çalışmaların tamamlanması sabır ve dikkat ister. Minyatür sanatında savaşları resmetmek için ise bir çok sanatçı savaşa katılmak zorunda kalmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu