Genel Kültür

Nasrettin Hocanın Hayatı Kısaca

Nasrettin Hoca, 1208 yılında yaşayan bilge ve alim insanlardandır. Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde dünyaya geldi. Babası Abdullah Efendi, annesi Sıdıka Hatun’dur. Babası ile annesi aynı köyde yaşamıştır. Köyünde imamlık yaptığından dolayı kendisine Hoca lakabı verilmiştir. Babası vefatı ile köyüne döner ve mesleğini yerine getirir. 1237 yılında Akşehir2e yerleşir ve din ile ilgili çalışmalarını burada devam ettirmiştir.

Nasrettin Hoca, çalışmalarının yanı sıra aynı zamanda ders verdiği bilinmektedir. Kendisinin bu kadar ünlü olması başından geçen olaylara bağlanmıştır. Eşi dostu ile yaşadığı sorunlarda mantıklı düşünerek cevap vermesi ile halk arasında efsane olmuştur. İnsanlar arasında yaşanan sorunları çözerek cevaplandırmalar yapmıştır. Kısa zamanda ülke genelinde yayılarak fıkraları insanların hayatlarına şekil vermiştir. İnsanlara ders çıkartıcı sözleri ile insan gelişiminde önemli katkılarda bulunmuştur.

Halk kahramanı olarak insanlara karşı duruşu ve tavırlarından dolayı çok sevilmiştir. Nasret Hoca 1284 yılında vefat etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu