Genel Kültür

Cemal Süreya Hayatı Kısaca

Cemalettin Seber, onu tanıyanlar Cemal Süreya olarak tanır, 1931 yılında Erzincan’da dünyaya geldi. Babası Hüseyin Seber, annesi Gülbeyaz Seber’dir. İlkokul eğitimine Bilecik’te başladı, İstanbul’a taşınmalarından dolayı eğitimini burada devam ettirdi. Lise eğitimini Haydarpaşa Lisesi’nde tamamlaması ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde devam etti.

Eğitimini tamamladıktan sonra Maliye Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Orta Doğu İktisat Bankası ve Türk Dil Kurumu’nda görev aldı.

Annesinin küçük yaşta kaybetmesi onu edebiyata yöneltti. Annesinin acını şöyle ifade etmiştir “Belki beni edebiyata götüren bir sürü neden vardır. Ama bir keskin neden ararsam bunu annemde bulduğumu söyleyebilirim.

O günleri şöyle anlatıyor: “Bizim çocukluğumuzda her kitabı bulamazdık. Bunun için elime ne geldiyse okudum. Hatta sokakta kese kağıdı ve gazete bulurduk, içinde roman varsa okurduk.”

Dostoyevski’nin yazarlık kariyerinde önemli bir etkisi oldu: “Benim edebiyatla ilgili olarak ikinci bir doğum tarihim var: 1943. Dostoveyski’yi okudum ve ondan sonra hiç huzur kalmadı bende.”

Cemal Süreya, şiir ve yazılarını çeşitli dergilerde ve gazetelerde yayınladı. 1990 yılında vefat etti.

Cemal Süreya’nın Eserlerinden Bazıları

Üvercinka
Göçebe
Beni Öp Sonra Doğur Beni
Güz Bitiği
Şapkam Dolu Çiçe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu