Genel Kültür

Süleyman Çelebi Kimdir Hayatı Kısaca

Süleyman Çelebi Hayatı Kısaca

Süleyman Çelebi, 1351 – 1422 yılları arasında Orhan Gazi döneminde yaşamış olan alimlerdendir. Osmanlı döneminin Ahmed Paşa’nın oğlu olan Şey Mahmüd Efendi’nin torunu olarak ta tarihe geçmiştir. Süleyman paşa ile birlikte Rumeli’ye sal ile geçenlerden oldu. Alim olarak insanlara yol gösterip danışmanlık yapmışlardır.

Gençlik dönemini Bursa’da yaşayıp eğitimini burada tamamlamıştır. Mevlevi tarikatının büyüklerine ve ilim adamlarına Çelebi unvanı verilmekteydi. Yıldızım Beyazıd öneminde dikkatini çekmiştir ve Ulu Camii imamı olarak atanmıştır. Hakkında bir çok söz söylenmiştir bunlardan birisi Peygamberlerden üstün olduğu varsayanlarda oldu. İranlı vaizde bu bilgiler yer verildi.

Fetret Devri’nde biatini görüşmeleri konusunda ehl-i sünnetin tarafında yer aldı. Ehl-i sünnet destek verdiği bilinmektedir. Eserini 1409 yılında tamamlamıştır. İlham kaynağı olarak kendine Aşık Paşa “garibname”, Erzurumlu Darir’in “Siyerü n-Nebi”sini, Muhiddin Arabi eserlerini almıştır. Bugün kendisi için 1952 yılında Bursa Çekirge yolu üzerinde türbe yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu