Genel Kültür

Macellan Kimdir Hayatı

Gerçek adı Fernao de Magelhaes 1480 yılında Portekiz’de dünyaya geldi. Portekizli denizci aynı zamanda kaşiftir. Dünyayı gezmeyi ve araştırmak onun için hayatının parçasıdır. Dünya turu yapması ile denizciliğin kitabını yazmasını sağlamıştır. İlk dünya turunu İspanyol İmparatorluğunun desteği sayesinde yapmıştır. Anılarını bir yere yazarak günümüze ulaşmasını sağlamıştır.

Macellan son yolcuğunu yaparken Mactan Savaşı’ndan dolayı öldürülmüştür. Baharat adaları ve meridyenlerden geçen ilk insan olarak tanınmıştır. Başarısı diğer denizcileri ve kaşifleri heveslendirmiştir. Büyük Oknuyas’a sefer esnasında Pasifikleri görmüştür. Güney Amerika’da keşfettiği boğaza kendi ismini vermiştir.

Yolculuğu sırasında beraberinde farklı insan, hayvan görebileceği düşüncesi ile bilim insanları eşlik etmiştir. Yolculuk sırasında zorlu bir dönem olduğundan hızlı bir şekilde ilerlemişlerdir. İspanyol, Portekizli, Fransız, İngiliz denizcilerden oluşan koloni halinde gidilmiştir.

Dünyayı dolaşması için 237 denizci ile yola çıkar ama 18’i ger dönebilir. Macellanın ölümü ile hedeflerine Juan Sebastian Elcano İspanyol liderlik etmiştir.

Ölümü 27 Nisan 1521 tarihinde Filipinlerdeki savaşta olmuştur.

3 Yorum

  1. bunlar çok güzel bunlala ilgili bir şeyler ören ebiliriz “””””””””******———

  2. 2. ci sınıftayım ve öretmen diyorki bunu araştırın yazık 2 nci sınıflara ya 2 ci sınıflara araştır denilitmi bu ya abi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu