Genel Kültür

Uzay Hakkında Bilgi

Uzay yada evren tamamen bir boşluktan oluşmaktadır. Dünya’nın atmosfer dışında gözle görülebildikleri gezegenler dışında evrenin sonsuz olduğu düşünülmektedir. Bilim insanları evrenin sonu olduğunu düşünmediği gibi sonsuz olup her geçen an daha da genişlediklerini belirttiler. Tahminler üzerinden uzayda milyarlarca galaksi olduğu düşünülüyor. Güneş sistemler, gezegenler ve asteroitlerin sayınını ne kadar olduğu tahmin bil edilemiyor.

Evrenin sonsuzluk içinde olması inanılmaz yüksek noktalara ulaşılmasını sağlamaktadır. Uzay karanlık içinde olup büyüklüğü ile ilgili tarih boyunca araştırmalar yapılmıştır. İnsanlar uzayın sonunun neresi olduğunu hep merak etmişlerdir ama bulamamıştır. Çeşitli icatla yapmalarına dahi uzayın milyarda birini belki o kadarını bile değil inceleyebilmişlerdir. Merakını gideremeyen insanlar çeşitli uzay araçları ile uzaya giderek araştırmalar yaptılar. Yapay uydular, radyo teleskoplar gibi çeşitli araştırmalar dahi yetersiz olmuştur.

Uzay konusunda önemli bilgiler 19. yüzyıl ile 20. yüzyıllar arasında elde edilmiştir. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Palamalar Gözlemevi dünyadakilerin e büyüğüdür. Teleskop gökcisimlerin incelenmesinde kullanılıyor ama yetersiz kalmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu