Genel Kültür

Akşemseddin Hayatı Kısaca

Akşemseddin 1389 – 1459 yılları arasında yaşayan Türk alim, tıp insanı ve Şemsiye-i Bayramiyye isimli Türk tarikatının kurucusudur.

İslam dünyasının önde gelen alim insanlarındandır. Şeyh Hamza’nın oğlu olarak Şam’da dünyaya geldi. Küçüklüğünü Amasya’nın küçük bir şehrinde geçirmiştir. İlk eğitimini babasının yanında aldı, 7 yaşında hafız oldu. Babasının vefatı ile Amasya ve Osmancık medresesinde eğitimini tamamladı. Osmancık Medresesine müderris olarak başladı. Tıbba ve eczacılığa büyük önem vermiştir. İlim irfanın devamı için mesleğini bırakarak kendisini İran yollarına koydu.

Ankara’ya dönmek zorunda kalır. Fakirlere yardım etmek yoksullara ikramda bulunmak için çalışmalarda bulunur. Ankara’dan ayrılarak mürşit için Halep’e gitti. Gece rüyasında boynunda zincir kendisini Ankara’ya doğru çektiğini görünce geri döndü. Hacı Bayram Veli’nin yanında özel ilgi gösterilmiştir. Tasavvufun bütün yollarını inceleyerek başarısından dolayı Hacı Bayram Veli’den icazet alır. Ankara’dan ayrılarak Beypazarına oradan İskilip’e ve son olarak Bolu’nun Göynük ilçesine yerleşir. Yaşamını burada sürdürmektedir. Çeşitli kaynaklara göre Akşemseddin’in on iki evladı olduğu düşünülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu