Genel Kültür

Oksijen Günlük Hayatta Nerelerde Kullanılır

Oksijen günlük hayatın bir çok alanında faydalanılmaktadır. Bitkiler, hayvan ve biz insanlar oksijenle yaşam bulmaktayız. Yaşamın devamı için oksijen bileşiğine ihtiyaç duyarız. Oksijenin periyodik cetvelde gösterimi (O2)’dir. Atmosferde %21 oranında oksijen gazı bulunur.

Nefes almakta zorluk çeken hastalar rahat nefes alabilmeleri için tedavilerinde oksijen tüplerinden yararlanılır. Çelik üretiminde, kaynak yapımında, suyun saflaştırılmasında ve beton elde edilmesinde oksijen kullanılmaktadır. Paslanmanın önüne geçmek için oksijenden yararlanılır.

Oksijen yanıcı gaz olabilir. Nesne yanarken oksijen kullanılması ile oksijen yanmaktadır. Oksijenin çeşitli kullanım alanları vardır. Saf oksijenin doğrudan kullanılmasından dolayı oksijene alev veya kıvılcım temas etmesi sonucunda yangınlara sebep olabilmektedir. Yanıcı madde olduğundan dolayı çeşitli yerlerde kullanılmaya müsaittir.

Oksijen asetilen ile karıştırılmasıyla sonucunda alev oluşturulabilir. Oksijen kaynakları metallerin birleştirilmesinde kullanılabilir. Oksijen, roket ve jetlerin güçlü yakıtların oluşturulmasından da yararlanılır.

Hayatın her alanına oksijene ihtiyaç duyarız. Gerek yaşamak, kimya, sanayi alanında kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu