Genel Kültür

Radyoterapi Nedir

Radyoterapi, kanserli hastalarda uygulanan tedavi yöntemlerindendir. Kanserli olan hücrelerle birlikte sağlam hücreler temizlenir. Radyoterapi ışın tedavisi olarak görülüp vücuda verilen yüksek radyasyon sayesinde tedavi uygulanıyor. Enerji vücuda verilmesi sonucunda oluşan ışınlar tümör ve kanserli hücreleri öldürmektedir. Hücreleri öldürerek büyümelerine engel olur. tedavi esnasında normal hücrelerde etkilenirse eğer onarım mekanizması kendisini koruyamaz. Normal hücreler korumak için radyasyon oranı günlük şekilde uzun süreli verilmesi gerekmektedir.

Kanserli hücrelere yapılan ışık uygulaması sayesinde sadece orada gelişmeler önlenebiliyor. Radyoaktif kaynakların bazıları hastaların dokularına zarar verdiği bilinmektedir.

Radyoterapinin kullanımı vücutta belirli bir bölgeyi etkileyerek orada tümör hücrelerinin gelişmesini engellemektedir. Kanser teşhisi konulan her kişi için radyoterapi işlemi uygulanamaz. Durum değerlendirilir kanserli hücreler cerrahi ameliyatla alınıyorsa ve vücuda yayılmadıysa o zaman etkili şekilde kendisini gösterebilir.

Tedavi sırasında acı hissedilmez ve vücuda ışınlar verir. Vücutta birikmediğinden dolayı çevrenize zarar vermezsiniz. Radyoterapi tedavisi birkaç dakika sürer ve hayatımıza devam ederiz. Dengeli ve düzenli beslenmek burada önemli olup vücudun terapiye cevap vermesi beklenir. Radyoterapinin vücuda etki yaratması için bütün tedavilerine girilmeli ve işlem uygulanması gerekir. Uzun süreli tedavilerde zaman önemidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu