Genel Kültür

Kan Sayımı Nedir? Neden Yapılır

Belli bir hacme sahip olan kanın içinde bulunan alyuvar, akyuvar sayısının saptanarak elde edilmesi gereken durumdur. Kişilerin yaş, cinsiyet, kilo, sağlık durumuna göre yapılacak hesaplamalarda değişiklikler gözlemlenebilir. Örneğin 5 milyon alyuvar, 7 bin akyuvar 1 mm3 de bulunması gerekir. Bunlar hesaplamalar sayesinde hesaplanarak öğrenilir. Vücutta belli oranda düzgün olması gerektiği için kan sayımı yapılarak hesaplanması mümkündür.

Alyuvar azalması kişilerde kansızlık ve çeşitli enfeksiyon hastalıklarına neden olur. Trombosit sayısı, alyuvar hacminin kan hacmine bağlı olarak alyuvarların hemoglobin yoğunluğuna bağlı olup elde edilen sonuçlara göre tedavi işlemleri uygulanmaktadır.

Genel sağlık durumunun öğrenilmesi için kişilerde yapılan tıbbi testlerden olur. Koldan veya parmaktan alınan kan sayesinde muayene yapılır. Sağlık sorunlarının takibi yapılması adına bir çok tedavi için istenilen test olmaktadır. Kolay ve basit olarak çeşitli hastalıklarda kan sayımı işlemi yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu