Genel Kültür

Sahurda Kaç Bardak Su İçilmeli

Ramazan ayında gün boyunca susuz kalacağımızdan sık sık su içerek vücudumuzu suya doyurmalıyız. Az miktarda su tüketilmesi sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Göz önünde bulundurmamız gereken noktalardan biri çalışma hayatımızdır. Susuz kaldığımızda ciddi ciddi sıkıntılar yaşayabiliriz.

İmsak vaktinden iftara kadar vücudumuz sıvı alamayacağından dolayı su miktarı gün boyunca azalacaktır. Yeterli miktarda su alınması durumunda metabolizmamız bu duruma karşılık koruma sağlayacaktır. Günümüzün ilk zamanlarını susuz bir şekilde geçirir son saatlere doğru susamaya başlarız. İnsanın günlük ihtiyacı olan su miktarı 2 – 2,5 litre kadar tüketmesi gereklidir. Ramazan ayı boyunca iftar vaktinden sahura kadar kişiler 1 – 1,5 litre su tükettikleri görülmüştür.

Ramazan ayı boyunca sindirim sisteminiz doğru bir şekilde çalışabilmesi için kısa aralıklarla su tüketimi yapılması gerekmektedir. Sahur vaktinde içeceğiniz suyu ayakta değil oturarak veya çömelerek içilmesi durumunda su mide kısmında duracaktır. Suyu ayakta içtiğimiz zaman on iki parmak bağırsağına doğru yolcuğa çıkar faydasını yeterince göremeyiz. Mide sağlığı içinde büyük önem taşımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu