Genel Kültür

Sel En Çok Hangi Bölgelerde Görülür

Sel En Çok Nerede Görülür, Sel Olaylarının Olduğu Bölgeler

Doğa felaketlerinden yıkıcı ve zarar verici olanlardan biriside sellerdir. Görüldüğü yerlerde ciddi maddi bakımdan zarar veriyor. Sellerin oluşumu hızlı ve ani şekilde meydana gelir. Suyun birden yükselmesi yerleşim yerlerine ulaşarak buralara zarar vermesi gösterilebilir. Yağmurlar ve barajlardan bırakılan su akarsuların taşmasına sebep olup baskınlara neden olur. Yüksek kesimlerde karlarında erimesi buna etki yaratır. Alt yapı sistemlerinin de yetersiz kalması selin oluşmasına davetiye çıkartır. Suyun gidecek bir noktası olmadığından dolayı olduğu yerde yükselir.

Sel can ve mal kayıplarına sebep olur. selin günümüzde en çok görüldüğü yer Tsunami olarak Endonezya’da 2012 yılında meydana gelmiştir. Ülke içersinde faciaya sebep olup binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Deniz kıyılarında gerçekleşen depremler dev dalgaların oluşmasına neden olarak insanların hayatını tehdit etmektedir.

Karadeniz bölgesinde ve İç Anadolu daha çok görülüyor. Bunlar Ordu, Bartın, Hatay, Erzurum, Edirne, Artvin gibi yerlerde sel olayları görülmüştür. Alt yapıların gelişmemesi de etkili olup can ve mal kaybına neden oldu. Evler ve iş yerleri zarar görerek bölge halkını ekonomik bakımından zor durumda bırakmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu