Genel Kültür

Sıcak Su Kaynakları Ekonomik Açıdan Nasıl Değerlendirilebilir Kısaca

Sıcak su kaynaklarının bulunduğu bölgelerde ekonomik olarak kalkınma görülmüştür. Başta kaplıcalar olmak üzere sağlık, gezi turizminde de kullanılıyor. Evlere ve sera noktalarına gönderilen buhar basınçlarında elektrik üretiminde dahi yararlanabiliriz. Sıcak su kaynağı yerin çok altında bulunan fay hatlarında gerçekleşir. Suların buraya ulaşması sonucunda ısınarak yeryüzüne doğru çıkar. Kaynakların bulunduğu noktalarda sıcak sular yeryüzüne ulaşıp çeşitli tesisler aracılığı ile kullanılmaktadır.

Yeraltı sularının yüzeye çıkması sonucunda bunlar depolanarak çeşitli alanlarda kullanılıyor. Sıcak fay hattı üzerinde ısınan suların yeryüzüne çıkması sonucunda ele alınır. Sıcak sular aynı zamanda şifalı olup bol minerallidir. Bundan dolayı kullanımı gelişmiş olarak gösterilir.

Kaplıcalara gelen sularda dinlenen insanlar aynı zamanda havuz amaçlı olarakta kullanır. Sıcak su kaynaklarının getirdiği şifa da haylice etkilidir. Sağlık sektöründe bir çok hastalığa karşılık olarak iyi gelir. İnsanlar kolay kolay hastalanmadığı gibi kendilerini mikroplardan arındırırlar. Oteller, tesisler ve doktorlar tarafından fiziksel tedavilerde de etkili şekilde kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu