Genel Kültür

Şişmanlığın Ortaya Çıkış Nedenleri ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Şişmanlığın Ortaya Çıkış Nedenleri, Şişmanlığın Sağlığımız Üzerindeki Etkileri Nelerdir 21. yüzyılın en büyük sorunlardan birisi şişmanık olmaktadır. Obezite ile birlikte tüm dünyayı saran hastalıkların önüne geçilemiyor.

Şişmanlığın ortaya çıkış sebeplerinden en önemlisi teknoloji çağının gelişimi gösterilmiştir. Bilgisayar ve internetin varlığı artık insanları yapmaları gereken işlerden uzak tutuyor. Dışarı çıkacak alışveriş yapacak hareketlilik kazanarak kilolarının büyük bir kısmından kurtulacakken internet üzerinden verilen siparişler hareketliliği kısıtlıyor. Online alışveriş sayesinde giyecek, yiyecek, eşya, araç gereç, araba, ev ve aklınıza gelecek her şeyi satın alabiliyoruz.

İş hayatımızın etkileri de önemlidir önceden belirttiğimiz gibi bilgisayar kullanılan devamlı sabit iş yapan kişilerde görülmektedir. Yedikleri yiyeceklerin eritilmediği gibi zamanla vücut yağ tabakasını sağlamaktadır.

Hazır yiyeceklerin kullanımlarının artması tetikliyor. Sağlıklı olmadığı gibi bol miktarda karbonhidrat içermesi vücudumuz için yağ depolamasına sebep olur. Yediklerimizi gün içersinde yakamadığımızdan dolayı vücudumuz ileriki zamanlara karşılık kendisini savunmaktadır.

Sağlığımız Üzerinde Etkisi
Kas ve iskelet sistemimizin zarar görmesi.
Nefes alıp vermekte zorluklar.
Akciğer yağlanması sonucunda nefes darlığı.
Doğum yapacak kadınlarda hayatta kalma oranının düşük olması.
Deri hastalıkları ve ayaklarda mantar görülmesi.
Hareket kabiliyetinin düşmesi ve bağışık sisteminin zayıflaması.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu