Genel Kültür

Sosyoloji Nedir

Sosyoloji; Toplum sorunları üzerine çalışma yapan, insanların birbirileri ile ilişkilerini inceleyen bilim dalıdır. Toplum içinde insanların birbirlerini tanımalarını, iletişim içinde olmalarını, görüşmelerinin sağlıklı olmasını sağlamaya çalışan bilim dalı olmaktadır.

Toplumun gelişmesi ve anlaşılmasında sosyoloji önemli yere sahiptir. Toplum bilimi sosyoloji alanında çalışmalar yürüten ve araştırmalar yapan kişilere sosyolog denir. Gözlemleme, inceleme yapabilecekleri her alanda görev alarak araştırmalarını sürdürebilirler. Toplum içindeki yaşamda olup bitenleri gözlemleyerek doğru sonuçlara varabilirler. Sokak, cadde, okul, ev ortamı, parkalar, hastaneler, kamu kurumları gibi her alanda sosyologlar insanlar üzerinde çalışmalarını sürdürebilirler.

Sosyologlar geniş anlamda iş imkanlarına sahip değildir, kısıtlı imkanları doğrultusunda Devlet Planlama Teşkilatı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda görev alabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu